Gün geçtikçe, insanların ihtiyaçları doğrultusunda yeni meslekler ortaya çıkıyor. Artık klasik, doktor, avukat, mühendis gibi mesleklerin yanında, uzmanlık gerektiren ve güncel konuları işleyen meslekler  popüler olmaya başladı. Güncel ihtiyaçları içeren bu tür mesleklerin popüler olması gayet doğal. Bu konumuzu içeren meslek ise Yaşam koçluğu olacak, bir çoğunuz televizyonlarda rastlamışsınızdır.  İş olanaklarının gayet iyi  olduğu ve gittikçe popülaritesi artan bir meslek olduğundan dolayı bu mesleği işlemeye karar verdik.

Yaşam Koçluğu Nedir ?

Yaşam koçluğu, kişiye kendi kişiliğini kazandırma da yardımcı olan meslektir. Yani kişi, kendi istediği tavırlara, davranışlara bürünmekte zorluk çekiyorsa, bir yerlerde hep problemle karşılaşıyorsa ve istemediği davranışların içerisinde ise, başvuracağı adres yaşam koçudur. Yaşam koçunun görevi, sizi ve karakterinizi analiz ederek ve gerçek size bürünmeniz de size yol gösterecek kişidir. Yaşam koçu aynı zamanda iyi bir arkadaştır.  Yaşam koçunun kişi analizi yapmakta ki başarısı büyük rol oynar. Kişiyi iyi analiz ederek, onun kendine güvenini kazanmasına ve hayatında değiştirmek istediği noktaları değiştirmekte onun motive olmasına yardım eder.

Yaşam koçluğunun temelinde ki soru ” Hayatımda Neleri Değiştirmek İstiyorum ? sorusudur. Bütün seanslar ve çalışmalar bu soru etrafında toplanarak, ilerleme kaydedilmeye çalışılır.

Yaşam Koçluğu İle Neler Aşılabilir ?

Yaşam koçu, yaşadığınız sorunlarda çıkmazda iseniz, ve çıkış yolunda kendiniz ile çelişmekteyseniz, hayatınızın kontrolünün başkasının elinde olduğuna inanıyorsanız, yaşam kalitenizin seviyesinden memnun değilseniz, işinizi ve gelirinizi değiştirmek istiyorsanız, hayatınızda keşkeleri çok sık kullanıyorsanız, bunlar ve bunlar gibi soruların aklınızı meşgul etmesini engelleyecek, bu sorunların aşılmasında sizlere yardımcı olacaktır. Yaşam koçu aslında, kendi hayatınızı başka bir gözden analiz eder, hayatınızda ve kendinizde sizin göremediğiniz noktaların ortaya çıkmasını sağlar. Kendi gözünüzden göremediğiniz yanlarınızın yanında, hayatı yaşayış tarzınızda ki eksiklikleri size gösterir. Eksiklerinizi doğru bir şekilde size aktarır, cesaret edip kendinizi söyleyemediklerinizi size söyler ve sizi yönlendirir.

Kimlerin Yaşam Koçuna İhtiyacı Vardır ?

Aslında bu soru çok genel olacak çünkü, hayatta mükemmel kimse yoktur herkesin belirli bir eksiği vardır elbetteki, yaşam koçunu sağlam ve dürüst sizi dinleyen bir arkadaş olarak görürsek, hepimizin birer yaşam koçuna ihtiyacı var değil mi ? Kendi karakterimizi ve yaşamımızı, en ince ayrıntısına kadar, doğru ve çekincesiz bir şekilde anlatabileceğimiz ve bu kişinin bize yol göstereceğine inanmak kim istemez ki. Bazen insanlar kötü özelliklerini bilirler ancak bir türlü kendileri kabul edemez. Yaşam koçları bu tür durumlarda, size doğruyu aktararak, hayatınızı değiştirmeye yardımcı olur. Bundan dolayı da düşündüklerini uygulayamayan kişilerin yaşam koçuna ihtiyacı vardır diyebiliriz.

Yaşam Koçluğu Çalışmaları Ne Kadar Sürer ?

Normal şartlarda genel yaşam koçluğunda seans süresi 3 ay boyunca her hafta bir seans olarak belirlenmektedir. Ancak duruma göre, bu süre düşebilir de artabilir de . Örnek olarak, sadece belirli bir konu üzerinde yaşam koçuna başvuruluyorsa, bu süre 2 aya düşebilmektedir.

Yaşam Koçluğunun Amacı

Yaşam koçlarının temel amacı, kendilerini başvuran kişilerin karakteristik özellerini ve yaşam biçimlerini analiz etmektir. Bu analizler doğrultusunda kişinin yaşamında ki hataları en az seviyeye indirmek, kişiye daha iyi bir yaşam misyonu sağlamak, kişiye hedef belirlerken kendine güvenme dürtüsünü kazandırmak, kişilerin yaşamlarında ki değişimler sırasında kendilerine duydukları öz güveni maksimum seviyeye çıkarmak, kişilerin önceliklerini belirlenmesinde yardımcı olmak  amaçlanmaktadır.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?-Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ülkemizde henüz yeni tanınan mesleklerden bir tanesi olan yaşam koçluğu, aslında iyi ve gerçekleri konuşan bir dost sıfatı taşımaktadır. İş olanaklarının gayet sağlıklı olduğu yaşam koçluğunda profesyonel kişi arayışı her geçen gün artmaktadır.

Bu mesleği seçmek isteyenler için profesyonel kişiler tarafından hazırlanan kurslar mevcut. Bu kurslara katılarak, yaşam koçu sertifikası alıp bu konuda uzman hale gelmeniz mümkün.

Bu konuda uzman, eğitim merkezlerinden olan İstabul NLP eğitim merkezine 0 216 467 03 99 numaralı telefondan ulaşabilir eğitim süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir başka bu alanda uzman eğitim merkezlerinden biri olan İndirgo Danışmanlığa ise 

+90 (216) 357 00 36  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.  Kurs sürecinde edindiğiniz tecrübe ve bilgiler ile, aldığınız sertifikayı birleştirerek, başarılı bir yaşam koçu olmanız mümkün.