Paypal, internet üzerinden e-posta yoluyla güvenli bir biçimde  para transferi yapabilme imkanı sağlayan bir servistir. Paypal’ın sağladığı bu servis bir çok büyük e-ticaret sitesi tarafından temel ödeme sistemi olarak kabul edilmiş, bir çok site tarafından da alternatif ödeme sistemi olarak kullanılmaktadır. Kullanıcılarına kolay yoldan anlaşmalı devletlerle para transferi imkanı sağlayan paypal şuan sisteminde 190 ülke kullanıcısı barındırmaktadır. Kullanıcılar transfer ettikleri paraları, banka hesaplarına aktarabilir veya banka hesabında bulunan parayı paypal hesabına aktarabilirler.

Yaklaşık 190 ülkeden üyesi bulunan paypal servisinin 96 milyonlara varan rakamlarda üyesi bulunmaktadır. Dilerseniz birazda paypalın çalışma sistemi hakkında bilgi verelim.

www.paypal.com.tr

www.paypal.com.tr

Paypal Nasıl Çalışır ?

Paypal’a üye olduktan sonra, üyeliğiniz üzerinden alışveriş yapmanız için bir dizi onaylama işlemi gerçekleştirmek zorundasınız. Bu işlemler sırasında banka kartı veya kredi kartınızı sisteme kayıt ederek onaylama işlemi yapabilirsiniz ancak bu işlemler sırasında Amerikan Bankalarının kartlarını kullanmak zorundasınız yani üzerinde Visa,Master Card, American Express gibi firmaların logolarının  bulunduğu kredi kartı veya banka kartlarınız ile para transferi yapabilirsiniz. Bunlar haricinde diğer firmaların kendi kartlarını maalesef ki paypal tanımayacaktır.

Paypal da Ödeme Kolaylığı

Paypal sisteminin tüm dünyada bu kadar yaygın kullanılmasının sebeplerinden biride basit ve kullanıcı dostu arayüze sahip olması, paypal ile ödeme imkanı sunan bir e-ticaret sitesinden alışveriş sırasında paypal kısmını seçerek, önünüze gelen sayfadan sadece üyeliğinize giriş yaparak ödemeyi onaylayabilir her defasında kredi kartı bilgilerinizi girmek zorunda kalmazsınız. Tabi ki bunun için ilk önce kredi kartı bilgilerinizi paypal üyeliğinize kayıt etmeniz gerekmektedir. Eğer kişiler arası para transferi yapacaksanız, para yollanan tarafa e-posta ile bildirim giderek, kolay yoldan transferi onaylama imkanı sağlar. Bunun yanında sağladığı güvenlik olanakları ile para transferi sırasında herhangi bir sahtekarlığın önüne geçilmesini sağlar. Paypal ile para transferi yaparken sadece gönderen kişilerin belirli bir miktar alınır, bu alınan miktar karşı tarafa yansıtılmadan parayı gönderen kişiden kesilir.

Paypal Üyelik Modelleri

Sistemde kullanıma bağlı olarak farklı üyelik modelleri mevcut.

Personal Account( Kişisel Hesap):

Bu üyelik modeli kategorisinde ki kullanıcılar sadece para transferi yapabilir, başkalarının kredi kartı üzerinden veya ATM aracılığıyla para alamazlar.

Premier Account(Öncelikli Hesap):

Bu hesap türü kişisel hesapta bulunan özellikleri barındırmakla beraber bunların yanında e-ticaret siteler için kredi kartı ve ATM aracılığıyla belirli bir kesintiyle para almayı sağlar. Ayrıca e-ticaret sitelerinde kullanıldığından dolayı raporlama, sunucuya bağlama ve eş zamanlı onaylama sistemi bulundurarak daha kolay ve güvenli alışveriş imkanı sağlamaktadır.