İnsan hayatının en önemli karar aşamalarından biri olan meslek seçimi, tamamen kişinin kendi istekler doğrultusunda olmalı, yani kişi sevdiği ve yapmaktan zevk aldığı işler doğrultusunda mesleğini seçerse, ilerleyen yıllarda bu konuda problem yaşamaz. Hayatta insanlar hep çeşitli sınavlardan ve karar aşamalarından geçeler, eğitim hayatına başlarken verilen okul kararı, lisede verilen karar, üniversite de verilen kararlar gittikçe bizim mesleğimizi belirlemeye başlar, ancak asıl karar, eğitim hayatı bittikten sonra verilecek mesleki karardır. Unutmayın ki mesleğinize karar verirken sadece çalışacağınız işi değil, bundan sonraki hayatınızda bulunacağınız ortamları, tanışacağınız insanları ve kazanacağınız parayı da bir nevi belirlemiş oluyorsunuz. Meslek seçim evresinde olan kişilerin bu faktörleri göz önünde bulundurmasında büyük fayda var, çünkü başarılı bir kişi olmak için mesleğinizde iyi bir pozisyonda olmanız gerekir bunun içinde mesleğinizi severek içten icra etmeniz gerekir. Zevk almadığınız bir  meslek size, uzun yıllar boyunca sorun yaratacak, başarılı insan profilinden uzak kalmanıza yol açacaktır.

Meslek seçimi konusunda aklınızda ki soru işaretlerini gidermekte zorluk çekiyorsanız ve doğru kararı verdiğinizden emin olamıyorsanız, profesyonel yardıma ihtiyacınız var demektir. Bu alanda size yardımcı olacak, meslek seçimi konusunda uzman meslek rehberlerine danışmanız ve onlardan yardım almanız, karakterinize ve becerilerinize uygun ve sizin yapmaktan hoşlandığınız  mesleği seçmekte size yardımcı olacaktır. Peki bu meslek rehberi nedir ?

Mesleki rehberlik kişilerin analizini yaparak onları mesleki anlamda doğru yönlendirme platformudur. Eğer meslek seçimi yapacak kişi henüz lise veya ilkokul seviyesinde ise kişiye kendi becerileri doğrultusunda okul tercihi yaparak mesleğe hazırlanmasına yardımcı olacaktır, bunun yanında okul aşamasını bitirmiş bireyler içinse, kapsamlı bir analiz yaparak bireyin yatkın olduğu ve yapmaktan zevk aldığı meslekler belirlenerek, bireye en uygun mesleğin seçilmesinde yardımcı olurlar. Bunun dışında mesleki rehberliğin bir amacı da kişilere tüm meslekler hakkında detaylı bilgi vermektir. Meslek dalları hakkında, iş ortamı, çalışma şartları gibi konularda verilen bilgiler ile kişinin kendi meslek seçimini yapmasında yardımcı olunmasını ve karar verirken de meslekler hakkında bilgilerini kullanmasını amaçlar.