Doğrudan Pazarlama Nedir ?

Doğrudan pazarlama (direct marketing), kitle iletişim araçları olarak adlandırılan, televizyon, gazete, radyo gibi mecraları kullanmadan, ürünün, ürün ile ilgili kişilere direk olarak tanıtılmasıdır. Bir ürün tanıtımı yapılırken, ürün ile ilgili kitlenin direk olarak ürünle temas halinde olabilmesini sağlamaktır. Bunun yanında ilgili kitle ile birebir temas halinde olarak, ürünü almaya teşvik etmek, ürünü almaya davet etmek gibi etkili yolların  kullanıldığı bir pazarlama yöntemidir. Doğrudan pazarlama alanları, ürünün ilgili kitlesiyle orantılıdır, yani pazarlanacak ürünün alıcı kitlesi evde ise, doğrudan pazarlama yöntemi evlere gidilerek uygulanır. Eğer satılacak ürünün ilgili kitlesi iş yerlerinde ise, iş yerlerine gidilerek, ürünün tanımını yapılır, müşterinin ürünü gerçekten kavraması sağlanır ve en önemlisi ve en etkilisi de müşteri ürünle temas halindedir. Doğrudan pazarlama yöntemi dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır ve ülkemizde de gelişim göstermektedir. Kitlesel iletişim araçları ile yapılan ürün tanıtımlarının  insanlar üzerinde ki etkisinin azalmasıyla beraber, “doğrudan pazarlama yöntemi” hız kazanmaya başlamıştır.

Herhangi bir ürünün tanıtımı yapılacak ise bu tanıtım, ürün ile ilgili kitleye direk olarak, broşür, ilan veya posta yoluyla gönderilir. Bu sayede direk olarak ilgili kitleye ulaşılmış olur ve ilgili kişilerinde ürünü daha iyi analiz edip daha iyi kavraması sağlanır. Doğrudan pazarlama çift yönlü iletişime sahiptir. Peki bu çift yön nedir ? Ürün tanıtıcısı ve müşteri arasında ürün hakkında yapılan konuşmadır. Müşterinin ürün hakkında ki yorumu ve tepkisi direk olarak orada aktarılmaktadır. Bu sayede, müşterilerin ürün hakkında ki tepkileri ve görüşleri ölçülmüş olur. Direct Marketing de sabit bir mekan yoktur, yukarıda da söylediğim gibi, bu pazarlama yöntemi ürün ile odaklıdır, yani ürün ile ilgili kitle nerede ise tanıtımda orada gerçekleşir, müşterinin ürün ile ilgili bilgi almak amacıyla bir satış noktasına gitmesine gerek yoktur.

Doğrudan Pazarlama İle İlgili Bilinen En Yaygın Yöntemler

Geleneksel Posta: Satışı yapılan ürün kitlesinde bilinen adreslere, indirim kuponu, broşür ve indirim çeki gibi postalar yollanır. Bunun yanında bu postaları, özel davetiye şeklinde ve kişiye özel mesajlarla desteklemek, müşterinin kendisini özel hissetmesini sağlayacak, tanıtım performansını artıracaktır.

Kuponlar: Belirli kriterler çerçevesinde belirlenen indirimlerle ilgili kuponlar hazırlanır, bu kuponlar müşteriye, internet, telefon aracılığıyla veya basılı olarak ulaştırılır bu sayede ürüne karşı ilgi artmış olur.

Elektronik Posta: En çok kullanılan kitle iletişim araçlarından olan internet aracılığıyla ürün ile ilgili kitleyi, ürün hakkında ki indirimlerden ve bilgilerden e-posta yoluyla haberdar etme yöntemidir. Ürünün kişi üzerinde takibi ve kalıcılığı sağlanmış olur.

Doğrudan Pazarlamanın Gelişme Nedenleri

Bu nedenler arasında en başa yazabileceğimiz faktör şudur ki pazarlama ve tanıtım alanında, müşteri odaklı tanıtımın başlaması ve tanıtım yöntemleri seçilirken, müşteriyle nasıl doğrudan ve en etkili şekilde ulaşabiliriz sorusudur. Ürün pazarlarında, pazarın en küçük bölümlere ayırmak istenmesi ve bu sayede, doğru müşteriyle daha kolay ve etkili ulaşabilme  arzusu. Günümüzde insanın sosyal hayatının değişmesi,  ilgili kitlenin ürüne ulaşmak için fazla zaman harcamadığını gösteriyor. Bu da farklı tekniklerin kullanılmasına yol açıyor, müşteri istediğine kolay ve doğru bir şekilde ulaşabiliyorsa devamlı o yolu tercih edecektir.

Doğrudan Pazarlamanın Artıları ve Eksikleri

Doğrudan pazarlamanın diğer pazarlama yöntemlerine göre avantajları konusuna gelecek olursak, doğrudan pazarlama sayesinde ürünü satışını yapacağınız bir mağazaya ihtiyaç duymazsınız, bu sayede mağaza giderleri tamamen ortadan kalmış olur. Satışların doğrudan yapılması nedeniyle, perakendecilere kar verilmemiş oluyor bu sayede üreticinin doğrudan satıştan alınan kar payı yükselmiş oluyor.  Doğrudan pazarlama yönteminde, ilgili müşteriyle direk olarak temas kurulduğundan dolayı, ürün tanıtımında gereksiz zaman ve para kayıplar önlenmiş olur yani, direk olarak geri dönüşü en yüksek olacak müşteriler ile temas halinde olma şansına sahip olursunuz.

Doğrudan Pazarlamanın Eksileri

Doğrudan pazarlamanın ciddi derecede eksileri yoktur  sadece küçük çaplı işletmeler için ürün tanıtımı ile ilgili ayrılan bütçe kaynaklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı da tanıtım için ayrılan bütçenin planlanmasına dikkat edilmeli, gerekli miktar elde edilemediyse, tanıtımın askıya alınması düşünülmelidir.

Doğrudan Pazarlama Geniş İş İmkanı Sağlıyor

Yazımın buraya kadar olan bölümünü okuduysanız, doğrudan pazarlama hakkında bir bilgiye sahip olmuşsunuzdur. Her defasında bahsedildiği gibi doğrudan pazarlama da birebir iletişim söz konusudur bundan dolayı da belirli bir insan gücüne ihtiyaç vardır ve buda gerçekten çok büyük bir iş imkanı sağlamaktadır. Doğrudan pazarlama sektöründe, büyük firmalara bu hizmeti sağlayan firmalar mevcuttur. Bu firmaların görevi, tanıtım aşamasında gerekli kişileri bulup en iyi performansta tanıtım yapmaktadır. Bu tür firmaların eleman alınımı takip edip, gayet güzel bir iş kapısı bulabilirsiniz.


Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: Genel

Yorumlar (2)

 

 1. Doğrudan pazarlama da ne kadar para kazanabilirim biliyormusunuz.

 2. baha dedi ki:

  İNTERNETTE SATIŞ FİYATLARINI ARAŞTIRIN 1 ADEDİNİ 38 TL YE SATIYORLAR
  BİZ 10 ADEDİNİ KARGO DAHİL 57 TL YE SATIYORUZ
  AL SAT SENDE KAZAN FIRSAT ÜRÜNÜ

  SMOOTH AWAY EPİLASYON ELDİVENİ

  mail adresimiz: navigations@hotmail.com

  VAKİT KAYBETMEDEN ACI HİSSETMEDEN EPİLASYON İÇİN SADECE SMOOTH AWAY.

  TOPLU ALIMDA TANESİNİ 5 TL DEN VERİYORUZ
  EN AZ ALIM ADEDİ 10 ADET
  TOPLAMDA 57 TL PTT
  GÖREVLİSİNE ÖDÜYORSUNUZ
  KAPIDA TESLİM.

  KAMPANYA BUDUR İŞTE…

  İNTERNETTE SATIŞ FİYATLATLARINA BAKIN

  SMOOTH AWAY EPİLASYON ELDİVENİ ALIN SATIN KAZANIN İNTERNET SİTELERİNDE 20-30 TL ARASI SATILMAKTADIR

  İLK İTHALATÇISINDAN ALIN KARLI ÇIKIN EN AZ ALIM ADEDİ 10 ADETTİR.

  PİYASADA FİYATLARI ARAŞTIRIN.

  PTT KARGO İLE KAPIDA ÖDEMEYLE ALIN.ADINIZI SOYADINIZI ADRESİNİZİ

  SİZE ULAŞABİLECEĞİMİZ NUMARANIZI BİZE MESAJ ATMANIZ YETERLİ.

  TANESİ 5 TL EN AZ ALIM ADEDİ 10 ADET

  ÜRÜNÜMÜZ – BİJUTERİ , ECZANE , SÜPERMARKET,KOZMETİKÇİLER ,

  GÜMÜŞ SATANLAR, TEMİZLİK MALZEMESİ SATANLAR.TUHAFİYE DÜKKANINDA.İÇ GİYİM DÜKKANLARINDA.TURİSTİK BÖLGEDE TEZGAHLARDA.SEMT PAZARLARINDA.BİNBİR ÇEŞİT MAĞAZALARINDA.JAPON PAZARINDA.PARFÜMERİ DÜKKANINDA.CEP TLEFONU AKSESARI SATAN DÜKKANLARDA
  .TOKA VS SATANLAR SATILAN ÜRÜNDÜR.

  BAYANLARIN İLGİ ODAĞI SON ZAMALARDA BAYLAR ÜRÜNÜ ÇOK SEVDİ.
  ALIN SATIN KARLI ÇIKIN.

  İLK İTHALATÇISINDAN ALIN KAZANÇ SAĞLAYIN.

  İNTERNETTE FİYATLARI MUTLAKA ARAŞTIRIN RESMİ SİTELERDE 36 TL -38 TL SATILMAKTADIR.

  KARGO BEDELİ 7 TL TOPLAM 57 TL ÖDİYEREK SATIŞA BAŞLAYIN.

  BAYANLAR İSTENMEYEN TÜYLERİNDEN KURTULACAK

  BAYLARDA GÖĞÜS KILLARINDAN KURTULACAK

  Epilasyonda Devrim! Acı Yok, Vakit Kaybetmek Yok!

  *Pürüzsüz Away Epilasyon Eldiveni sayesinde, bildiginiz tüm yöntemleri rahatlıkla unutabilirsiniz.

  *En yumuşak, acısız ve kolay epilasyon yöntemi karşınızda..

  *Sadece 3 dakikada tüylerinizden acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz.

  *Her Smooth Away epilasyon pedinin yüzeyi, tüyleri ve ölü derileri temizleyen, cildinizi her zamankinden daha pürüzsüzyapan üstün kaliteli minik kristaller ile kaplıdır..

  SmoothAway®

  *Tüm dünyada erkekler ve bayanlar tarafından kullanılmış, Kalitesini ispatlamış bir üründür.
  *Sürekli kullanımda tüylerin çıkmasını azaltır. Uygulama sonrasında peeling etkisi yapar.

  Smooth Away Acısız Epilasyon Eldiveni İle Birlikte Sahip Olacaklarınız:

  1 Adet büyük ped tutucu

  1 Adet küçük ped tutucu

  5 Adet büyük ped

  5 Adet küçük ped

  1 Adet taşıma çantasına sahip olacaksınız.

Yorum yapabilirsiniz.